Dwudziesty trzeci projekt unijny - "Śladami ginących zawodów"

DWUDZIESTY TRZECI PROJEKT ZOSTAŁ ZREALIZOWANY POD HASŁEM ŚLADAMI GINĄCYCH ZAWODÓW

Pierwsze spotkanie odbyło się po stronie polskiej Realizacja projektu rozpoczęła się dnia 25.09.2018r wspólnym wyjazdem na imprezę integracyjną do Karczmy Taberskiej w Janowcu . W karczmie dzieci wysłuchały krótkiej pogadanki na temat starych ginących zawodów młynarz, piekarz. pszczelarz oraz obejrzały ciekawą prezentację multimedialną. Dzieci zapoznały się z nazwami zbóż , obejrzały kłosy żyta , jęczmienia ,pszenicy i owsa oraz porównały kształty zgromadzonych nasion zbóż. Podczas pobytu w karczmie dzieci poznały stare narzędzia rolnicze oraz obejrzały piece do wypieku chleba. Głównym punktem program stały się warsztaty zorganizowane pod hasłem “Od ziarenka do bochenka” podczas których każdy przedszkolak własnoręcznie wyrabiał ciasto chlebowe , formował bochenki i ozdabiał je ziarnem dyni, sezamu ,maku. Podczas warsztatów dzieci obejrzały sita do przesiewania mąki, foremki do pieczenia chleba ,poznały zaczyn drożdżowy . Pieczenie chleba wzbudziło duże zainteresowanie a niezwykły zapach wyostrzył apetyty. Po warsztatach odbyły spacer wokół karczmy dzieci odwiedziły zagrodę kóz ,pod opieką nauczycieli karmiły zwierzęta . Poznały nazwy drzew owocowych rosnących wokół zagrody ,nazywały drzewa w obu językach. Poznały starą recepturę i sposób sposób przygotowywania powideł jabłkowych i śliwkowych , które później degustowały.Dzieci miały okazję zintegrować się z otaczającą przyrodą. W późniejszej części spotkania dzieci uczestniczyły w zabawach ludowych poznały słowa i kroki taneczne do tańców z regionu kozła,. Poznały stroje ludowe charakterystyczne dla region lubuskiego Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony dzieci , dały możliwość twórczego współdziałania. Polskie i niemieckie dzieci wspólnie tańczyły i śpiewały przy muzyce . Odbyły również wycieczkę do parku w którym podziwiały otaczającą przyrodę budki lęgowe dla ptaków , żeremia bobrów.Uczestniczyły w warsztatach na ścieżce dydaktycznej przyrodniczo –leśnej. Wspólny pobyt zakończył uroczysty obiad w karczmie Taberskiej oraz degustacja wypieczonego na warsztatach chleba i śliwkowych powideł. Na pożegnanie dzieci wspólnie zatańczyły “Szewca” i pełne niesamowitych wrażeń powróciły do przedszkola .

projekt 22projekt 22projekt 22projekt 22projekt 22projekt 22projekt 22

Drugie spotkanie w ramach projektu odbyło się po stronie niemieckiej w dniu 09.10.2018 r. Dzieci z zaprzyjaźnionych przedszkoli uczestniczyły w warsztatach pszczelarskich w Forst . Podczas plenerowych warsztatów pszczelarskich dzieci poznały zawód pszczelarza. . Dzieci miały okazję obejrzeć przenośny ul pszczeli, poznać przedmioty związane z pszczelarstwem strój pszczelarza , miotełkę , podkurzacz. Poznały zwyczaje pszczół i innych owadów pokrewnych tj.os, trzmieli. Poznały drogę powstania miodu i jego wartości zdrowotne. Wspólnie z dziećmi z Niemiec uczestniczyły w warsztatach tworzenia świec z wosku pszczelego . Nabyły umiejętności formowania świec, poznały historię wytwarzania świec w dawnych czasach. Podsumowaniem warsztatów była wspólna degustacja zgromadzonych wielu gatunków miodów . Dzieci degustowały miód akacjowy ,gryczany, wielokwiatowy ,rzepakowy oraz wrzosowy. W drugiej części wycieczki uczestniczyły w warsztatach tkackich na terenie Muzeum Fabryki Włókiennictwa w Forst. Poznały podczas spotkania zawód tkacza, wspólnie z kustoszem muzeum tkały tkaniny na starych ręcznych krosnach oraz poznały drogę powstania tkaniny od przysłowiowej niteczki . W muzeum dzieci metodą tradycyjną wykonały serwetki z tkaniny wyszczypując frędzle. Pełne inspiracji powróciły doParku Róż w Forst gdzie zjadły obiad i deser lodowy. Na zakończenie spotkania pobawiły się na placu zabaw “Królewny Śnieżki” w Parku Róż. Zrealizowany projekt “Śladami ginących zawodów”pozwolił przybliżyć polskim i niemieckim dzieciom tradycje starych zawodów wypieranych przez nowoczesność i współczesność. Był swoistą podróżą do czasów ludzi minionej epoki historycznej.

projekt 22projekt 22projekt 22projekt 22projekt 22projekt 22projekt 22projekt 22projekt 22projekt 22projekt 22stopka