Detektywi przyrody

„Musimy nauczyć się dbać o środowisko, w którym mamy żyć. Chodzi tylko o to, czy nauczymy się tego na czas”

(David Gates)

Popularyzowanie wiedzy przyrodniczej, nauka miłości do przyrody, spostrzeganie jej piękna i cieszenie się nim są pierwszymi krokiem koniecznymi do tego, by nauczyć się szacunku i troski o nią.
Stawianie tych pierwszych kroków zaczęliśmy realizując autorski projekt „CHCĘ BYĆ EKO!”. Krok po kroku będziemy poznawać i próbować zrozumieć bliższe i dalsze środowisko przyrodnicze.

Rozpoczęliśmy od poznawania drzew, nauczyliśmy się, jak zachowywać się by je chronić oraz dowiedzieliśmy się, że są pomniki, których nie wzniósł człowiek. Natura też potrafi je wznosić, są to pomniki przyrody.

Spacerowaliśmy całkiem niedaleko naszego przedszkola poszukując różnych gatunków drzew, zbierając ich liście i owoce. W przedszkolu uważnie się im przyglądaliśmy porównując, dzieląc na iglaste i liściaste. Najpiękniejsze okazy wysuszyliśmy i zalaminowaliśmy tak, by mogły dłużej służyć nam jako eksponaty. Z tak przygotowanymi samodzielnie „tablicami dydaktycznymi” wyruszyliśmy na spacer raz jeszcze, próbując odnaleźć wszystkie drzewa, których liście zebraliśmy. W ten sposób powstała ścieżka, przejście której daje możliwość poznania 12 gatunków drzew. Do niektórych z nich się przytulaliśmy wsłuchując się o czym szumią, inne próbowaliśmy objąć trzymajcie się za ręce. Z zebranych i zasuszonych skarbów powstały witrażyki, które zdobią wejście do przedszkola oraz wystawa, którą mogą podziwiać koleżanki i koledzy z innych grup. Uczyliśmy się rysować drzewa, te z liśćmi i te z igłami.

Sprawiło nam to wiele radości, to była świetna zabawa.

drzewa1drzewa2grzewa3drzewa4drzewa5drzewa6drzewa7drzewa7drzewa8drzewa10drzewa11drzewa12drzewa13drzewa14drzewa15drzewa16