Plan pracy na rok szkolny 2020/2021

Nazwa zadania

Sposób realizacji

1.

Mikołaj też chce żyć zdrowo

Upieczenie zdrowych słodkości na bazie miodu i bananów – poczęstunek dla dzieci i Mikołaja

Początek grudnia 2020

2.

Mało słodkie prezenty od bardzo słodkiego Mikołaja

Przeformułowanie dotychczasowego  podejścia do zawartości paczek, które dzieci otrzymują z okazji Mikołaja.

W efekcie dzieci otrzymają pięknie wydaną książkę oraz słodki drobiazg w postaci czekolady.

7 grudnia 2020

3.

Piramida zdrowego żywienia

Przeprowadzenie z dziećmi zajęć na temat zdrowego odżywania. Omówienie piramidy zdrowego żywienia i stylu życia, wykonanie plakatu przez dzieci wspólnie z nauczycielem.

Raz w miesiącu – na początku miesiąca przypomnienie, utrwalenie wiadomości poprzez odniesienie do plakatu. Omówienie z dziećmi poszczególnych elementów planu pracy na dany miesiąc.

Styczeń/luty 2021

(w zależności od dogodnej tematyki)

Na początku każdego miesiąca kilka minut

4.

Owocowo-warzywny bal

Poznanie różnych rodzajów warzyw i owoców, ich zapachu i smaku” podczas zabaw tanecznych. Konkursy, piosenki i zabawy dotyczące owoców i warzyw.

5.

W krainie ziarenek

Dzieci każdego tygodnia będą otrzymywały inny dodatek do kanapek spośród podanych (uprażone pestki dyni, ziarna słonecznika, siemię lniane, sezam)

Luty 2021

6.

Zielony kącik

Założenie hodowli szczypiorku, rzeżuchy. Dodawanie ich do kanapek podczas śniadania.

Marzec 2021

7.

Dzień sera

degustacja różnych gatunków sera: białego, żółtego, koziego do śniadania w formie bufetu szwedzkiego

26 marzec 2021

8.

Tydzień kaszy

W tygodniu dzieci będą każdego dnia spożywały kaszę w jednym z posiłków. Będą to kasza manna, jaglana, gryczana, jęczmienna oraz kuskus.

Kwiecień 2021

9.

Herbatki ziołowe miodkiem posłodzone

Dzieci będą miały okazję do degustacji różnych rodzajów herbaty ziołowej (miętowa, rumiankowa, koperkowa, melisa, pokrzywa) (21 maj- Międzynarodowy dzień herbaty)

10.

Konkurs fotograficzny dla dzieci i rodziców na zdrowy wypiek bezcukrowy

W ramach promowania ograniczania cukru w diecie dzieci proponujemy wspólne wykonanie w domu zdrowych wypieków bez zawartości cukru

11.

Zdrowe urodziny

Zachęcenie rodziców do uczestniczenia w akcji „Zdrowe urodziny” przynoszenia do poczęstunku dla dzieci owoców świeżych i suszonych zamiast słodyczy.

12.

Zdrowie na talerzu

Podawanie różnych owoców i warzyw na talerzu, pokrojonych na małe kawałki. Umożliwi to próbowanie różnych smaków oraz samodzielne komponowanie kanapek.

13.

Zdrowo gotujemy
i pieczemy, bo długo żyć chcemy

Wykorzystanie możliwości, które  niosą treści programowe do nauki wspólnego przygotowywania potraw wytrawnych i „na słodko” z zachowaniem zasad zdrowego odżywiania się oraz sezonowością warzyw i owoców. Szukanie zdrowego i wartościowego odżywczo zastępstwa cukru białego.  Tłumaczenie konsekwencji  nadużywania cukru w codziennej diecie. Możliwość kulinarnego wykazania się przez dzieci

Zdrowe słodkości
Jarzynowe frytki

Pizza z warzywami
Kolorowa pasta
Jogurt owocowy
Sok warzywno-owocowy – Światowy dzień soku 30 maj
Owocowe szaszłyki

Luty 2021
Marzec 2021
Kwiecień 2021

14.

Dzielenie się nowymi przepisami
z rodzicami, odtwarzanie ich przez rodziców wspólnie
z dziećmi w domu

Przesyłanie rodzicom pocztą elektroniczną przepisów dań, które wykonujemy wspólnie dziećmi  w przedszkolu

Po każdej comiesięcznej akcji z zadania „Zdrowo gotujemy
i pieczemy, bo długo żyć chcemy”

15.

Zdrowe jedzenie na radzie pedagogicznej
i szkoleniach

Przygotowywanie zdrowych przekąsek, wypróbowywanie nowych przepisów, dzielenie się już sprawdzonymi, przy których miłej płynie czas podczas rad pedagogicznych i szkoleń

16.

Przesyłanie rodzicom artykułów dotyczących zdrowego żywienia

Wyszukiwanie ciekawych artykułów na stronach dietetyków (szczególnie tych z regionu jako ewentualna możliwość kontaktu) z zakresu zdrowego żywienia, jego wpływu na zdrowie, czytania i analizowania etykiet na produktach spożywczych.

Raz w miesiącu styczeń-czerwiec 2021

17.

Zdrowa rodzinka

Zachęcenie rodziców do propagowania zdrowego żywienia przez samodzielne wymyślanie aktywności dotyczących zdrowego żywienia i podzielenie się tym z innymi poprzez przesłanie przepisu, wykonanie zdjęć i przesłanie koordynatorowi w celu umieszczenia na stronie internetowej w zakładce dotyczącej promowania zdrowia.

18.

Przedszkolny Poradnik zdrowego żywienia

Przesyłanie przez nauczycieli swoim koleżankom z pracy ciekawych artykułów dotyczących zdrowego odżywiania. Dzielenie się zdobytą wiedzą z zakresu zdrowego odżywiania