Dwudziesty piąty projekt unijny- TRANSGRANICZNE ZABAWY Z KOLORAMI

Projekt UE

Dwudziesty piąty projekt unijny został zrealizowany pod hasłem „Transgraniczne zabawy z kolorami” . Miał charakter dwóch spotkań partnerskich ,które odbyły się po obu stronach granicy. Pierwsze spotkanie odbyło się 20.05.2019r w Filharmonii Zielonogórskiej . Była to XI edycja Polsko- Niemieckiej Olimpiady Językowej Przedszkolaka. Olimpiadę poprzedziła inscenizacja wiersza „Kolory” w języku niemieckim w wykonaniu dzieci z Miejskiego Przedszkola nr3. Podczas spotkania dzieci z polskich oraz niemieckich przedszkoli (Eurokita z Frankfurtu /nad Odrą i Kinderhaus Arche z Forst) rywalizowały w ośmiu konkurencjach językowych. Wśród licznych zabaw znalazły się : kolorowa zgadula , kolorowe memo-obrazkowe , rzut kolorową kostką ,wiersze i piosenki o kolorach oraz multimedialne zabawy z kolorami. Dzieci pochwaliły się znajomością kolorów ,cyfr i figur geometrycznych ,zaprezentowały piosenki i wiersze w obu językach. Licznie zgromadzona widownia dopingowała zespoły przedszkolne oraz integrowała się w zabawie uczestnicząc w językowych konkurencjach multimedialnych. Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe upominki. Podczas Olimpiady rozwiązano konkurs plastyczny pod hasłem „Kolorowy świat”-wyłoniono laureatów i wręczono nagrody. Był to kolejny udany projekt ,który utrwalił wiedzę językową przedszkolaków oraz przyczynił się do świetnej zabawy o europejskim wymiarze.

olimpiada

Drugie spotkanie odbyło się 29.05.2019r po stronie niemieckiej w Parku Róż (Rosengarten) w Forst. Wycieczkę do Ogrodu Róż poprzedzono spotkaniem w niemieckim przedszkolu, gdzie dzieci mały okazję wspólnie zjeść pyszne śniadanie na świeżym powietrzu oraz pobawić się na placu zabaw. W Parku Róż odbyło się miłe spotkanie z Klaunem Bodziem, którego animacje i zabawy przyrodniczo edukacyjne oraz konkurencje sprawnościowe skłoniły dzieci do wspólnych działań. Dzieci miały okazję rywalizować i wspólnie się bawić. Wspólnie szukały kolorów ukrytych w ogrodzie , rozwiązywały zagadki oraz rywalizowały w zabawach sportowych zdobywając dla swoich drużyn kolejne puzzle będące rozwiązanie głównej zagadki. Atrakcją stał się również pokaz baniek mydlanych oraz budowa najwyższych wież z klocków drewnianych. Podsumowaniem spotkania było zwiedzanie Parku Róż, podziwianie ciekawych okazów i pięknych rabat ogrodowych. Była to wycieczka pełna doznań estetycznych ,zapachowych i emocjonalnych. Pobyt zakończył wspólny obiad i lodowy deser. Wszystkie te miłe wspomnienia uwieczniliśmy na pamiątkowych zdjęciach a spotkanie z kolegami z Niemiec przekonało nas ,że warto przekraczać granice i uczyć się języka sąsiada!

forstforstforstforstforstforstforstforstforstforstforstforstforstforstforst